درآمد و خوبی های شغل آرایشگری در چه حدی است ؟ ایا ارایشگری شغل خوبی است ؟ همان طور که در مطلب “معرفی شغل آرایشگری” گفتیم، این روزها بسیاری از افراد به دلایل مختلفی به این شغل روی می آورند. اما مانند هر شغل دیگری، آرایشگری نیز مزایا و معایبی دارد. پیش از هر چیز اگر شما می‌خواهید آرایشگر موفقی باشید و از این طریق در ذهن مشتریان بمانید رعایت نکاتی لازم است که در ادامه به آنها اشاره می کنیم. مریم عالی در مجموعه آموزشی مریم عالی با شما به این موضوع میپردازد .

درآمد و خوبی های شغل آرایشگری

بسته به تجربه شخصی و شرایط خودتان می توانید به این سوال پاسخ دهید.
بسیاری از آرایشگران تازه کار به صورت روزانه و تنها برای اهداف کوتاه مدت کار می کنند. ولی اگر می خواهید روی آرایشگری تمرکز کنید و به صورت حرفه ای در این حرفه فعال باشید، چه کار باید انجام داد؟
دلایل زیادی برای آرایشگر شدن وجود دارد که ممکن است درست یا غلط باشند؛ مثلا ممکن است بخواهید تغییری در زندگیتان ایجاد کنید یا اینکه خودتان را به چالش بکشید. برای پاسخ به این سوال که ایا ارایشگری شغل خوبی است، باید ابتدا با مزایا و معایب شغل آرایشگری آشنا شوید و خودتان را آماده تجربه این کار کنید.

درآمد شغل آرایشگری

درآمد شغل آرایشگری به طور میانگین می تواند از بازه 7 میلیون تومان تا 30 میلیون تومان متغیر باشد. البته این امر کاملا به میان حرفه ای بودن و مهارت آرایشگر بستگی دارد. اما لازم به ذکر است که درآمد شغل آرایشگری برای خانم ها و آقایان نیز متفاوت است.

درآمد آرایشگری مردانه در ایران چقدر است؟

درآمد آرایشگری مردانه در ایران بین 5 الی 10 میلیون تومان به طور میانگین در ماه است. البته همان طور که گفتیم، بسته به  خدماتی که ارائه می دهید و میان حرفه ای کار شما، این درآمد می تواند افزایش یا کاهش یابد.

درآمد شغل آرایشگری زنانه در ایران چقدر است؟

درآمد شغل آرایشگری زنانه در ایران نسبت به سایر درآمد شغل آرایشگری مردانه در ایران بالاتر است. آن هم به این دلیل است که در آرایشگاه های زنانه، خدمات متفاوت و به نسبت بیشتری ارائه می شود. به طور میانگین درآمد شغل آرایشگری زنانه در ایران را می توانیم از 12 میلیون تا 50 میلیون تومان تخمین بزنیم. البته ناگفته نماند که این رقم ها می تواند بسیار بالاتر و یا پایین تر نیز متغیر باشد.

درآمد شغل آرایشگری در امریکا

درآمد شغل آرایشگری در امریکا می تواند بین ۲۳ تا ۲۳٫۵۰۰ هزار دلار متغیر باشد.

درآمد شغل آرایشگری در استرالیا

در کشور استرالیا درآمد آرایشگرها به ۳۱ الی ۳۲ هزار دلار می رسد.

درآمد و خوبی های شغل آرایشگری

مزایا و معایب شغل آرایشگری

مزایای آرایشگری

شغلی محبوب

یکی از مزایای آرایشگری این است که معمولا افراد با انتخاب این حرفه، به دنبال علاقه خود می روند. این مزیتی بزرگ برای بسیاری از آرایشگران تازه کار مهم است. اگر کار خسته کننده ای دارید یا بهش علاقه ندارید باید دنبال کاری بروید که مشتاق آن هستید.

باید عاشق کارتان باشید و خودتان را متعهد کنید که بهترین خودتان در آن کار نشان دهید و گرنه کار کردن تبدیل به روزمرگی می شود. برای کاری که شوق و ذوق برای انجام دادنش دارید، وقت بگذارید تا دیدگاه جدیدی به زندگی پیدا کنید.
به جای انجام روزانه کاری که دوست ندارید کاری که باعث شادتر شدن و احساس رضایتمندی بیشتر شما می شود، را انجام دهید.
بیشتر اوقات زندگی شما در حال کار کردن هستید و نمی توانید 80% اوقات ناراضی باشید.
احساس فعلی خود را نسبت به شغل تان در نظر بگیرید. اگر به شما احساس ترس و اظطراب میدهد پس جای اشتباهی را برای کار کردن انتخاب کردید.

برنامه ریزی انعطاف پذیر

یکی از مزایای آرایشگری آن هم به صورت مستقل این است که شما می توانید برنامه ریزی انعطاف پذیری داشته باشید. این دست شما است که از کار تمام وقت خود استعفا دهید و به طور کلی وارد این حوزه شوید، یا اینکه تنها زمان های خالی خود را به آرایشگری اختصاص دهید.

در بیشتر مواقع آرایشگران مستقل مسئول زمان و برنامه ریزی خودشان هستند. شما می توانید وقت هایی بر اساس سرایط زندگی شخصی خودتان برای مشتری تعیین کنید یا زمان هایی که مشتری ها در دسترس نیستند، کارهای دیگری انجام دهید.

تمرین بیشتر مساوی با اعتبار بیشتر

همه ما از نقش تمرین در کارهای تجربی مخصوصا آرایشگری آگاه هستیم. بدون تمرین تنها یک سری لوازم آرایش به صورت مشتری زدید و منتظر معجزه هستید.
استعفا دادن از کار تمام وقت و داشتن وقت کافی برای تمرین در این زمینه به شما امکان یادگیری تکنیک های مناسب را می دهد. تمرین کردن روی چهره دوستان، اعضای خانواده و یا مدل ها امکان ماهر شدن در این زمینه را برای شما فراهم می سازد و این کار شما را به هدفتان زودتر می رساند. تا اینکه 8 ساعت در روز کار تمام وقت دیگری انجام دهید.
گرچه داشتن زمان کافی برای تمرین و ماهر شدن در تکنیک های آرایشگری نکته مهمی است، اما کار کردن تمام وقت در این زمینه و یادگیری هم زمان نیز بسیار مهم است. در کنار کار تمام وقت و تمرین، لازم است تا در دوره های مختلفی نیز ثبت نام کنید تا بتوانید بیشتر یاد بگیرید.

درآمد خوب

یکی از مزایای آرایشگری این است که در صورت حرفه ای و مطرح شدن در این کار، می توانید درآمد بسیار خوبی داشته باشید. مسلما آرایشگری را می توانیم یکی از پردرآمدترین حرفه ها بنامیم. پس اگر قرار است در این حیطه فعالیت کنید، حتما سعی کنید بهترین باشید.

درآمد و خوبی های شغل آرایشگری

معایب شغل آرایشگری

برندسازی سخت

یکی از معایب شغل آرایشگری این است که برندسازی برای آن و مطرح شدن در حرفه خود، کمی زمان بر است. به کارگیری مهم ترین استراتژی برای ساخت برند ماندگار باری بر دوش هر کسب و کاری است.
اگر می خواهید آرایشگری مستقل بوده یا سالن زیبایی خودتان را داشته باشید، داشتن مشتری ثابت و سودآوری ممکن است ماه ها طول بکشد.
این وجه از کار برای بسیاری از آرایشگران دلهره آور است. آرایشگری مستقل یک قدم بزرگ برای جذب مشتری و داشتن ارتباط در این صنعت است. اگر هدف شما داشتن سالن زیبایی است، بهترین قدم برای این کار، شروع آرایشگری به صورت کارآموزی خواهد بود. این کار باعث می شود که لیستی بلند بالا از مشتری هایی داشته باشید که برای افتتاحیه سالن خودتان میتوانید دعوت کنید.

بودجه نامشخص

مشاغل فرصتی برای کسب درامد و راحتی زندگی ما فراهم می کنند. در واقع در ابتدای کار آرایشگری شما بیکار نیستید، ولی ممکن است چالش هایی سر راه شما قرار بگیرد. داشتن درآمد ثابت مزیت بزرگی است، چرا که از زمان و مقدار پولی که دریافت خواهید کرد اطلاع خواهید داشت.
یک آرایشگر تازه کار درآمد متغیر و غیرقابل پیش بینی دارد. به همین منظور می توانید در سالن های آرایشی و زیبایی دیگر شروع به کار کنید. این کار باعث کسب تجربه و مهارت از آرایشگران حرفه ای می شود.

ساعات کار نامعلوم

اما در کنار برنامه ریزی انعظاف پذیر، عدم داشتن ساعات کاری نامعلوم می تواند یکی از معایب شغل آرایشگری باشد. از یک طرف کار تمام وقت به شما یک برنامه ریز ی ثابت می دهد، اما ساعات کار آرایشگری اغلب عصرها، آخر هفته ها و ساعات مختلف روز هست.
کار کردن به عنوان آرایشگر تمام وقت کاری هیجان انگیز و پرانرژی است که باید با تمام قوا باید این سبک زندگی را بپذیرید. اگر ساعات کار منظم و برنامه ریزی شده می خواهید، باید کنار این کار کاری دیگری نیز انجام بدهید.

خطر سلامتی

یکی دیگر از معایب شغل آرایشگری این است که به دلیل استفاده مکرر آرایشگرها از مواد شیمیایی، سلامتی آن ها تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. بروز مشکلات تنفسی، مشکلات پوستی، عفونت ها، خراش ها و … از مشکلاتی است که آرایشگران مختلف با آن ممکن است دست و پنجه نرم کنند. البته رعایت موارد بهداشتی می تواند از بروز چنین مشکلاتی بکاهد.

بازار اشباع شده

این روزها که همه افراد به دنبال کسب و کارهای پردآمد هستند، با این شغل آشنایی دارند. به همین دلیل می بینیم که بازار از شغل ارایشگری اشباع شده است. از این رو، با شروع فعالیت ممکن است نتوانید سهم زیادی از بازار را در اختیار بگیرید؛ چرا که همکاران شما پیش تر و یا بعدتر این کار را خواهند کرد و بخشی از مشتریان را از آن خود می کنند.

خستگی زیاد

کارکردن مداوم فرد را خسته می کند. اما باید بدانید از آنجایی که آرایشگری همراه با فعالیت فیزیکی است، لذا خستگی در آن بسیار است. به خصوص که مدام دست های شما مشغول هنرنمایی هستند. پس اگر قرار است وارد این حیطه فعالیت شوید، مقاوت بدنی خود را بسنجید.

تامین وسایل با هزینه زیاد

تامین وسایل گران از معایب آرایشگری است

این روزها که به دلیل تحریم ها، با مشکلات وارداتی محصولات مختلفی از جمله وسایل آرایش مواجه هستیم، تامین ابزارهای لازم برای این کار، سخت شده و یا بسیار هزینه بر است. به همین دلیل می توانیم تامین وسایل مورد نیاز را یکی از مشکلات آرایشگران امروز بنامیم.

درآمد و خوبی های شغل آرایشگری

سخن پایانی

این حرفه همیشه هیجان انگیز خواهد بود و هر روز متفاوت از روز دیگری است و هرگز نمی دانید با چه چیزی مواجه خواهید شد. آرایشگری با اعتماد به نفس بودن می تواند سخت باشد، پس با قدرت ادامه دهید و مطمان باشید از پس آن برخواهید آمد.

شما دوست عزیز میتوانید در دوره گریم و متعادل ساز چهره مجموعه آموزشی مریم عالی شرکت کنید تا با حرفه آرایشگری بیشتر آشنا شوید .