آموزش آرایشگری یک حرفه با عشقی است که بهمراه عشق شما میتوانید درآمد خیلی خوبی هم داشته باشید اگر به آرایشگری علاقه دارید و میخواهید در این حوضه کاری شروع به فعالیت کنید بهتر است یه سری نکات و درباره این شغل بدانیم و آموزش های لازم درباره ارایشگری بدانیم حالا چه به صورت کارآموزی چه به صورت شرکت در دوره های مخالف آرایشگری اگر بخواهید میتوانید در دوره انلاین آرایشگری ما شرکت کنید.

آرایشگری فن و هنری است که به زیباتر جلوه دادن ظاهر افراد (پوست، مو و …) می پردازد. آرایش به معنی اضافه کردن و پیرایش به معنای کم کردن است. در کشور ما آرایش بیشتر برای خانم ها و پیرایش برای آقایان استفاده می شود.

آرایشگر زنانه به کوتاه کردن، مدل دادن، رنگ کردن موها، آرایش صورت، پاکسازی پوست و طراحی ناخن ها می پردازد. در آرایشگاه های مردانه کارهای کوتاه کردن، حالت دادن و رنگ کردن موها و اصلاح صورت انجام می شود.

آموزش آرایشگری

مهارت ، دانش و آموزش مورد نیاز برای آموزش آرایشگری

  1. مهارت های عملی خوب
  2. خلاقیت و داشتن ذوق هنری – به عنوان مثال آرایشگر در انتخاب مدل و رنگ مو با توجه به رنگ پوست و نوع چهره مشتری، بهترین ها را به او پیشنهاد بدهد.
  3. مهارت های ارتباطی عالی که در جذب مشتری در این کار بسیار مهم و تاثیرگذار است.
  4. توان ارائه خدمات مناسب به مشتری
  5. اطلاع از مدهای جدید
  6. یادگیری روش های جدید
  7. آشنایی با مسایل ایمنی و بهداشتی
  8. آراستگی ظاهری

وظایف اولیه آرایشگر برای آموزش آرایشگری

 1. به عنوان یک آرایشگر تازه کار معمولا باید کارهای زیر را انجام دهید :
 2. خوشامدگویی به مشتریان
 3. شستن موهای مشتریان
 4. کوتاهی های ساده
 5. اطمینان از تمیز و آماده بودن لوازم کار و حوله ها
 6. تمیز و مرتب کردن سالن
 7. نوبت دادن به مشتریان و تحویل پول از آنها

آموزش اکستنشن مو

اکستنشن مو روش اضافه کردن موی مصنوعی یا طبیعی به موی سر مشتری است. خانم هایی که موهای کم پشت، آسیب دیده و یا ریزش مو دارند، اغلب به اکستنشن مو در سالن زیبایی روی می آورند. گاهی هم برای جبران کوتاهی مو از روش اکستنشن استفاده می شود. در دوره آموزش اکستنشن مو شما روش های مختلف آن، برای افراد متفاوت را یاد می گیرید.

آموزش تخصصی شنیون

معمولا کسانی که دوره های گریم و میکاپ را می گذرانند، به سراغ دوره آموزش شنیون و آرایش مو می روند زیرا مشتری های میکاپ، شنیون را در کنار آن درخواست می کنند. در دوره های تخصصی آموزش شنیون، مهارت های زیر را فرا می گیرید:

 1. آشنایی با مواد و ابزار درجه یک و درجه دو در شنیون
 2. آشنایی با انواع مو
 3. چگونگی صاف یا فر کردن موها
 4. جدیدترین متدها و مدل های شنیون و آرایش مو
 5. چگونگی فیکس کردن شنیون برای ساعت های طولانی

آموزش رنگ و مش

رنگ کردن مو هم در میان خانم ها طرفداران زیادی دارد. فنون زیر را می توانید در دوره آموزش رنگ کردن مو فرا بگیرید:

  1. آشنایی با ابزار و مواد رنگ کردن مو
  2. آشنایی با انواع ساختار و بافت مو
  3. انتخاب رنگ موی مناسب
  4. هایلات مو
  5. آشنایی با انواع مختلف مش
  6. اجرای رنگساژ
  7. رنگ کردن موهای سفید
  8. مراقبت از موهای رنگ شده
  9. اصول روشن / تیره کردن مو
  10. انجام آمبره / سامبره / بالیاژ
  11. اصول جلوگیری از آسیب دیدن مو در حین رنگ
  12. چگونگی شستن مو پس از رنگ

آموزش اصول اولیه گریم و میکاپ

آشنایی با اصول اولیه گریم و میکاپ از مهم‌ترین پیش نیازهای ورود به حرفه آرایشگری و آرایشگر شدن است. کسانی که علاقه‌مند به ورود به حرفه آرایشگری هستند می‌توانند از طریق مطالعه مجموعه مقالات و کتاب‌هایی که در این زمینه نوشته شده‌اند، اطلاعات لازم در این زمینه را کسب نمایند. کتاب‌ها و مقالاتی که در زمینه میکاپ و گریم نوشته می‌شوند می‌تواند با ارائه اطلاعاتی در زمینه زیبایی شناسی و مهارت‌های گریم و صورت شناسی به کمک آرایشگرها بشتابند.

نحوه ورود به شغل آرایشگری

شما می توانید این کار را به صورت کاملا تجربی و نزد یک استاد ماهر یاد بگیرید. اما برای آموزش حرفه ای در این شغل می توانید پس از گذراندن سال اول دبیرستان وارد شاخه کار و دانش در رشته های آرایش و پیرایش زنانه، پیرایش وترمیم موی مردانه شوید. در صورت علاقه مندی می توانید در رشته های پیرایش زنانه و مردانه و مراقبت و زیبایی مو و پوست که به تازگی در دانشگاه جامع علمی کاربردی راه اندازی شده اند، ادامه تحصیل دهید.

همچنین می توانید در دوره های ۳ تا ۴ ماهه آموزشگاه های زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای شرکت کرده و پس از موفقیت در آزمون وزارت کار، مدرک معتبر فنی و حرفه ای دریافت کنید. البته دوره های تخصصی دیگری وجود دارد که در صورت علاقه می توانید در آنها شرکت کنید.

آماده شدن برای امتحان آموزش آرایشگری

امتحان آرایشگری معمولا دارای دو بخش است. بخش کتبی آن معمولا در قالب سوال های چهار گزینه ای بوده و برای ارزیابی دانش شما از آرایشگری صورت می گیرد. این امتحان  معمولا از کتابی که برای آموزش وجود دارد، گرفته می شود. بخش دوم امتحان آرایشگری شامل انجام کارهای مختلف مربوط به آرایشگری است.

فرصت شغلی و بازارکار آموزش آرایشگری

شما می توانید در آرایشگاه های مختلف کار کنید. در این نوع کار معمولا به صورت درصدی و توافقی با صاحب آرایشگاه کار می کنید.

در صورت داشتن تجربه لازم و سرمایه مورد نیاز، می توانید مستقل شده و برای خود آرایشگاهی راه اندازی کنید. اگر سرمایه کافی ندارید، می توانید با چند آرایشگر دیگر به صورت مشترک، آرایشگاهی تاسیس کنید.

همچنین می توانید با گذراندن دوره های تخصصی و گرفتن مدرک مربیگری آموزشگاه آرایشگری راه اندازی کنید. هزینه های راه اندازی یک آرایشگاه یا آموزشگاه آرایشگری ممکن است زیاد باشد، اما آرایشگران اگر بتوانند خدمات خوبی ارائه کرده و مشتری جذب کنند، به زودی با درآمد خود می توانند این هزینه ها را جبران کنند.

آموزش آرایشگری

میزان درآمد آرایشگر

آرایشگری یک شغل بسیار زودبازده می باشد. به این معنا که فرد پس از دیدن آموزش های لازم، در مدت زمان کوتاهی می تواند درآمد کسب کند. درآمد آرایشگر بسیار متفاوت است. میزان مهارت، توانمندی، به روز بودن و تجربه آرایشگر و میزان رضایت مشتری در موفقیت او و کسب درآمد بیشتر بسیار مهم و موثر می باشد. در مجموع آرایشگری درآمد مناسبی دارد. آرایشگرانی که آرایشگاه یا آموزشگاه آرایشگری مستقل دارند، درآمد بالاتر و گاهی بسیار بالاتری نسبت به سایر آرایشگران دارند. البته به شرطی که همیشه خدمات مطلوب و مناسبی به مشتریان ارائه دهند.

بسیاری از آرایشگاه های زنانه چون در کنار آرایشگری خدمات بهداشتی،زیبایی و پوستی بیشتری نسبت به آرایشگاه های مردانه ارائه می دهند، درآمد بالاتری دارند.

شخصیت شناسی آرایشگر

آرایشگرها افرادی هستند که از انجام کارهای خدماتی لذت می‌برند و به افراد برای حفظ زیبایی کمک می‌کنند. همچنین آرایشگرها باید توانایی شناخت انواع پوست و مو و راه‌های زیبایی و آرایش انواع مو با توجه به فرم چهره را داشته باشند. تیپ شخصیتی یک آرایشگر عموما علاقه مند به ارائه خدمت به دیگران است. آرایشگرانی که توانایی برقراری ارتباط مستمر با افراد مختلف اجتماعی را دارند قطعا با کسب مهارت‌های لازم، می‌توانند در شغل آرایشگری موفق‌تر باشند. استخدام افرادی که مشخصات ذکر شده را دارند بازدهی کار را بالا می‌برد.

 در آموزش آرایشگری یاد میگیرید چگونه مشتریان خود را حفظ کنید

ممکن است شما یک آرایشگر بااستعداد و توانمند باشید اما یک اشتباه کوچک در رفتار یا گفتارتان می تواند مشتریانتان را از دست دهد. مهم ترین نکته در حرفه آرایشگری این است که علاوه بر حفظ مشتریان قدیمی، مشتری های جدید را نیز حفظ نمایید. اگر یک مشتری جدید به شما مراجعه کرد یک تجربه لذت بخش برای او ایجاد کنید تا تمایل بیشتری برای استفاده از خدمات شما داشته باشد.

همیشه سعی کنید رفتاری مودبانه با مشتریان خود داشته باشید و قبل از انجام هر کاری از او اجاز بگیرید.

۳چالش پیش روی آرایشگر

آرایشگری شغلی است که افراد در آن با چالش‌ها‌‌‌‌‌‌یی رو به رو هستند. در ادامه با برخی از این چالش‌ها‌‌‌‌‌‌ آشنا شوید:

 1. تماس مدوام با مواد آرایشی و رنگ مو و تاثیر این مواد بر راه‌های تنفسی
 2. ایستادن به صورت مداوم و دردهای مفصلی ناشی از آن
 3. مواجهه با سلیقه‌های گوناگون