2 روش برای استفاده سایه براق یا خیس چه روش هایی می باشند؟ در این مقاله مریم عالی در آکادمی آموزشی آرایش مریم عالی با شما به این موضوع میپردازد .

منظور از سایه براق این است که سایه را خیس استفاده کنیم ولی می‌تواند به این معنی هم باشد که بعد از استفاده خیس بنظر برسد. صرف نظر از نحوه استفاده آن، سایه خیس یا براق به سرعت مورد علاقه عموم قرار گرفته است. این نوع سایه از دیگر سایه‌ها غلیظ‌تر و براق‌تر به نظر می‌رسد. این مقاله به شما نشان می‌دهد که چگونه این سایه را به دو روش استفاده کنید.

2 روش برای استفاده سایه براق یا خیس

۱. سایه درست را انتخاب کنید

در این روش سایه را با آب مرطوب و سپس آن را استفاده می‌کنیم. بیشتر سایه‌ها بعد از مرطوب شدن سفت و غیرقابل استفاده می‌شوند. خوشبختانه بعض از سایه‌ها مخصوص مرطوب شدن هستند و روی جعبه این نوع سایه‌ها نوشته شده است که به صورت مرطوب هم می‌توان از آنها استفاده کرد. این موارد را هنگام انتخاب سایه باید در ذهن داشته باشید:

 • سایه “خشک و مرطوب” بهترین نوع سایه برای اینکار هستند. سایه‌های “غلیظ و جیغ” و پودری نیز برای اینکار مناسب هستند.
 • سایه‌های معمولی برای اینکار توصیه نمی‌شوند زیرا بعد از مرطوب شدن سفت و غیر قابل استفاده می‌شوند. اگر می‌خواهید از سایه‌های معمولی استفاده کنید باید از نوع متالیک آن استفاده کنید.
 • بخاطر داشته باشید که سایه پس از خشک شدن دوباره پودری می‌شود.

۲. براش سایه را انتخاب کنید

سایه حتماً باید غلیظ و متراکم باشد. اگر دوست دارید، می‌توانید از براش سایه فومی نیز استفاده کنید. براش سایه حتما باید تمیز باشد.

۳. پشت چشمتان را زیر سازی کنید

این زیرسازی می‌تواند شامل پرایمر، کرم سایه یا سایه کامپکت یا فشرده شده باشد. سایه چشم براق را می‌توانید روی هر کدام از آنها استفاده کنید.

 • از پرایمر استفاده کنید تا به روان حرکت کردن براش سایه کمک کند.
 • اگر می‌خواهید سایه براق‌تر باشد از کرم سایه استفاده کنید.
 • اگر می‌خواهید سایه به خوبی محو شود، از سایه کامپکت استفاده کنید.

۴. کمی براش را مرطوب کنید

می‌توانید از آب مقطر یا تصفیه شده و اسپری فیکس کننده آرایش برای اینکار استفاده کنید. از آب لوله استفاده نکنید زیرا باکتری‌های مضر دارد. همچنین براش سایه را در آب فرو نکنید و نگذارید خود سایه مرطوب شود. شما می‌خواهید براش را مرطوب کنید نه اینکه آن را کامل خیس کنید. اگر براش خیلی خیس شد آن را به آرامی روی حوله‌ای تمیز بتکانید.

 • اگر از براش فومی استفاده می‌کنید تنها کمی یک طرف آن را در سایه بزنید. سپس سمت مرطوب آن را به پشت دستتان فشار دهید. اینگونه براش مرطوب می‌شود.

۵. چندین بار براش سایه را روی قالب سایه بکشید

براش را در یک جهت به عقب و جلو حرکت دهید ولی آن را خیلی در قالب سایه فشار ندهید. سعی کنید براش مرطوب را تنها در یک طرف قالب سایه خود بزنید. در این صورت همیشه طرف دیگر سایه خشک می‌ماند. حتی سایه‌های “خشک و خیس” هم با مرطوب شدن زیاد سفت می‌شوند.

 • اگر از سایه پودری استفاده می‌کنید، ابتدا کمی از پودر سایه را درون ظرفی بریزید. در این صورت حجم زیادی از سایه با براش برداشته نمی‌شود و همه پودر سایه نیز بهم نمی‌چسبد.
 • اگر از براش فومی و سایه پودری استفاده می‌کنید، قسمتی از فوم که پودر سایه به آن زده‌اید را پشت دستتان بفشارید. اینگونه پودر به فوم سایه می‌چسبد و هنگام استفاده از فوم روی صورتتان نمی‌ریزد.

۶. از سایه استفاده کنید

سایه را کامل پشت پلکتان بزنید. اگر می‌خواهید از رنگ دیگر برای پشت پلک یا بالای پلکتان استفاده کنید ابتداباید صبر کنید تا سایه خشک شود.

2 روش برای استفاده سایه براق یا خیس

۷. پس از خشک شدن لایه اول، لایه دوم را بزنید

اگر دوست دارید حتی می‌توانید برای لایه دوم روی پلکتان از رنگ دیگری استفاده کنید. همچنین برای اینکه سایه براق‌تر به نظر برسد، کمی سایه خشک، روی سایه خیس بزنید.

روش دوم سایه و برق لب


۱. پشت چشمتان را از خط مژه تا استخوان ابرو با پرایمر سایه زیرسازی کنید

این روش به شما نشان می‌دهد که چگونه با استفاده از سایه و برق لب، سایه براق بزنید. پرایمر از اینکه پشت چشمتان در برق لب غوطه‌ور شود، جلوگیری می‌کند و کمک می‌کند تا ظاهر خیس سایه دوام بیشتری داشته باشد.

 • فراموش نکنید که این نوع سایه براق ممکن پس از چند ساعت ترک بخورد. هنگامی که این اتفاق افتاد باید سایه را تجدید کنید.

 

۲. از سایه متالیک استفاده کنید

در این روش شما می‌توانید از هر سایه‌ای که دوست دارید استفاده کنید، مانند سایه کامپکت، پودری، خیس و خشک و سایه مایع. هرچقدر دانه‌های برق این نوع سایه کوچک‌تر باشد، سایه درخشان‌تر به نظر می‌رسد.

  • می‌توانید از سایه چشم مات هم استفاده کنید اما ممکن است پس از اضافه شدن برق لب، رنگ آن تغییر کند.

۳. سایه را مثل همیشه استفاده کنید

این روش در مورد سایه‌های معمولی بهتر جواب می‌دهد. رنگ پایه را روی کل پلکتان از خط مژه تا استخوان ابرو بزنید سپس رنگ دوم را تنها روی پلک چشمتان بزنید و رنگ دوم را براق کنید.

 • برای درخشان‌تر کردن سایه ابتدا کمی کرم سایه استفاده کنید سپس سایه معمولی کامپکت را روی آن بزنید.

2 روش برای استفاده سایه براق یا خیس

۴. برق لب را انتخاب کنید

همانطور که می‌خواهید برق لب سایه شما را تمام طول روز “خیس” و براق نگه می‌دارد. برق لب‌های معمولی بهترین گزینه برای اینکار هستند اما اگر سایه‌ای ضخیم‌تر و براق‌تر می‌خواهید از برق لب بی‌رنگ استفاده کنید.

۵. برق لب را با براش دارای موهای مصنوعی استفاده کنید

از براش‌هایی که با موی شتر و سمور ساخته شده‌اند، استفاده نکنید. شما همچنین می‌توانید برای پخش کردن برق لب از انگشت خود استفاده کنید.

 • برق لب را کامل پشت پلک خود نزنید. فاصله کمی میان پشت پلک و استخوان ابرو بگذارید. هیچکس متوجه آن نخواهد شد. اینکار از چسبناک شدن پلکتان جلوگیری می‌کند.
 • از برق لب داخل گوشه چشم استفاده نکنید. با اینکار از رفتن برق لب به داخل چشم و آسیب رساندن به آن جلوگیری می‌کنید.

شما دوست عزیز میتوانید در دوره پک مدل میکاپ آکادمی آموزشی آرایش مریم عالی شرکت کنید تا موضوعات بالا را به صورت آکادمیک فرا بگیرید . همچنین میتوانید آرایش چشم اسموکی را در مجموعه آموزشی مریم عالی تجربه کنید .